Policija zbog velikog broja prometnih nesreća sa smrtnim ishodom pojačava nadzor prometa.
Zagrebačka policija objavila je da je u posljednjih nekoliko tjedana zabilježen povećan broj smrtnog stradavanja na prometnicama pa tako i nesreća u kojima su smrtno stradale po dvije ili tri osobe.
“Samo u svibnju poginulo je 19 osoba, a u dosadašnjem tijeku godine evidentno je povećanje broja poginulih osoba, odnosno na dan 14. svibnja 2025. godine – 89 poginulih u odnosu na isto razdoblje u 2024. godini – 74 poginule osobe”, napominju iz policije.
Najteže prometne nesreće događaju se zbog ljudskih grešaka, odnosno grubog kršenja prometnih pravila i nepoštivanja prometne signalizacije. Glavni uzrok smrtnog stradavanja još je uvijek vožnja prevelikom brzinom, zbog čega dolazi do međusobnih sudara vozila ili njihovog slijetanja s kolnika, ali i naleta na pješake i bicikliste.
Neki sudionici prometnih nesreća bili su pod utjecajem alkohola, droga, a težinu posljedica samih nesreća povećava i nekorištenje sigurnosnog pojasa te zaštitne kacige.
“Naravno, statistika je jedno, a izgubljeni ljudski životi su nešto drugo i ovo što se događa u zadnje vrijeme je prvenstveno tragedija za obitelj poginulih, kao i za cijelo društvo”, stoji u priopćenju policije.
Ravnateljstvo policije će, s ciljem zaustavljanja negativnog trenda, intenzivirati kontrolu prometa na cestama, u što će biti uključen maksimalan broj policijskih službenika, kao i uređaji i oprema koja se koristi za nadzor prometa.
Aktivnosti će se provoditi ciljano, na lokacijama na kojima se prema prostornim i vremenskim pokazateljima događa najveći broj teških prometnih nesreća, odnosno gdje se učestalo krše prometni propisi.
Što će se sankcionirat?
Prilikom samog nadzora sankcionirat će se prometni prekršaji koji dovode do najtežih prometnih nesreća:
vožnja nepropisnom brzinom
vožnja pod utjecajem alkohola i droga
nepropisno pretjecanje
nepoštivanje prednosti prolaska
vožnja prije stjecanja prava na upravljanje
vožnja neregistriranim ili vozilom kojem je isteklo važenje prometne dozvole
upravljanje tehnički neispravnim vozilom
nepropisno kretanje i zadržavanje pješaka na kolniku
prekršaji vozača mopeda i motocikla, prekršaji biciklista
Također, posebna pozornost usmjerit će se i na:
vozače mopeda i motocikala
mlade vozače
recidiviste
vozače kojima je izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilima
prometne prekršaje koji utječu na pasivnu sigurnost (nekorištenje zaštitne kacige, nekorištenje sigurnosnog pojasa od strane svih osoba u vozilu, odnosno propisno smještanje djece u vozilima)
“Međutim, svjesni smo činjenice kako je aktivnost prometne policije samo jedan od čimbenika kojim se može utjecati na smanjenje broja prometnih nesreća i njihovih posljedica te da se primjerena sigurnost u cestovnom prometu ne može ostvariti isključivo i samo poduzimanjem mjera policije”, poručuju. (N1)