Aktualno Hrvatska i svijet Svijet

Ruska ministrica nije došla na Papinu inauguraciju, avion se okrenuo i vratio u Moskvu: ‘Ne možete proći!‘

‘Olga Ljubimova nije mogla sudjelovati zbog tehničkih razloga…‘

Ruska ministrica kulture Olga Ljubimova nije prisustvovala ceremoniji ustoličenja pape Lava XIV. zbog problema sa zrakoplovnom linijom, objavila je služba za tisak ruskog Ministarstva kulture.

Sudjelovanje ruske delegacije na ustoličenju novog pape bilo je unaprijed najavljeno. Međutim, u zadnji čas pojavile su se komplikacije. Šefica ruskog Ministarstva kulture nije mogla doći, zbog čega je rusku delegaciju predvodio ruski veleposlanik u Vatikanu, Ivan Soltanovski.

Naknadno se otkrilo da je Ljubimova morala propustiti inauguraciju zbog problema s dozvolama u zračnom prometu.

Talijanska izvještajna agencija Adnkronos objavila je, a Sky News Italia prenio, da avion s ruskom delegacijom na čelu s ministricom kulture nije mogao doći u Vatikan jer mu jedna europska zemlja nije odobrila prelet.

Zrakoplov s ruskom delegacijom tako je bio prisiljen okrenuti se i vratiti u Moskvu.

Nije objavljeno koja zemlja nije odobrila Rusima tranzit preko njihova zračnog prostora.

Rusko Ministarstvo kulture je šturo priopćilo: “Olga Ljubimova nije mogla sudjelovati na ceremoniji zbog tehničkih razloga povezanih s neusklađenošću zračne rute.”

Podsjetimo, prilikom ustoličenja papa Lav XIV. pozvao je na mir i rekao da su mržnja, nasilje i strah prouzročili ‘previše rana‘. (S. Novak, jutarnji.hr)