Aktualno Hrvatska i svijet Svijet

Povijesni zaokret: Britanija i EU dogovorile novi sporazum

Velika Britanija je pristala na najznačajnije preslagivanje odnosa s EU na području obrane i trgovine od brexita, nakon što je američki predsjednik Donald Trump naglavačke okrenuo svjetski poredak i potaknuo dvije strane da se približe jedna drugoj i odmaknu od ogorčenog i zajedljivog razlaza.

Gotovo devet godina nakon što je Britanija izglasala izlazak iz europskog bloka, ta druga zemlja u Europi po potrošnji za obranu će sada moći sudjelovati u zajedničkim projektima vojne nabave. Dogovoren je i olakšani pristup britanskih posjetitelja i prehrambenih proizvoda u EU, a potpisan je i novi sporazum o ribarstvu.

U samom središtu preslagivanja odnosa je pakt o obrani i sigurnosti koji će omogućiti britanskim kompanijama poput BAE-a, Rolls-Roycea i Babcocka da sudjeluju u programu naoružavanja Europe vrijednom 150 milijardi eura.

Premijer Keir Starmer je, u pratnji predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen i predsjednika Europskog vijeća Antonija Coste, rekao da počinje “novo razdoblje u našim odnosima”.
Britanija je EU napustila 2020., ali Starmer pokušava ojačati veze s najvećim trgovinskim partnerom zemlje otkako je njegova Laburistička stranka lijevog centra pobijedila na prošlogodišnjim izborima.

Britanski premijer je uvjeren da će sporazum poboljšati položaj britanskih proizvođača koji se trenutno suočavaju s provjerama proizvoda ili ne mogu izvoziti u Uniju te da će olakšati život obiteljima koje se suočavaju s većim računima i redovima prilikom putovanja.

Starmer, koji je zagovarao ostanak u EU, uvjeren je da će dobrobiti iz sporazuma poput bržeg propuštanja britanskih turista u europskim zračnim lukama utišati povike o “izdaji” koji dolaze iz stranke Nigela Faragea.

Von der Leyen je rekla da sporazum dviju strana šalje poruku svijetu. “U vremenu globalne nestabilnosti i kada se naš kontinent suočava s najvećom prijetnjom unazad nekoliko generacija, mi se u Europi držimo zajedno”.

Britanija ističe da će preslagivanje odnosa s Unijom smanjiti birokraciju za hranu i poljoprivredne proizvode, učiniti hranu jeftinijom, poboljšati energetsku sigurnost i dodati gotovo devet milijardi funti (12,1 milijardu američkih dolara) britanskom gospodarstvu do 2040.

Što se tiče ribarstva, britanska plovila i plovila članica EU-a imati će pristup vodama dviju strana dvanaest godina, a zauzvrat će Britanija biti nagrađena trajnim smanjenjem birokracije i graničnih kontrola, što je sprečavalo male proizvođače hrane da izvoze u Europu. (N1)