Aktualno Hrvatska Hrvatska i svijet

Do kraja ovog mandata Vlade prosječna mirovina trebala bi porasti na 800 eura

Ministar Miletić predložio mirovinsku reformu ‘tešku‘ dvije milijarde eura: ‘To je tek jedna u nizu‘

Saborskim zastupnicima novu mirovinsku reformu predstavio je u utorak ministar rada i mirovinskoga sustava, Marin Piletić, naglašavajući da je Vladin cilj kontinuirano povećavati primanja umirovljenika te da je ova nova reforma, “teška” čak dvije milijarde eura, samo jedna u nizu.

Naime, do kraja ovog mandata Vlade prosječna mirovina trebala bi porasti na 800 eura. Također, zakon omogućava što dulji ostanak u radnom odnosu jer će onda i mirovine biti veće.

Novim zakonskim prijedlogom predlaže se da se mirovine povećavaju dva puta godišnje, i to po formuli 85 prema 15 u korist povoljnijeg faktora za umirovljenike. Također, majkama bi se za svako rođeno ili posvojeno dijete priznavao dodatni staž od 12 mjeseci, umjesto dosadašnjih šest. Uvodi se i godišnji dodatak na mirovinu, odnosno tzv. 13. mirovina, čija će visina ovisiti o godinama staža. Iznos će Vlada utvrđivati u listopadu tekuće godine. Najniže mirovine trebale bi porasti za oko tri posto, a invalidske za prosječno 75 eura. Od 1. siječnja 2026. ukida se penalizacija za prijevremeno umirovljenje s navršenih 70 godina života, što će korisnicima povećati mirovine za prosječno oko 60 eura.

Ministar Piletić podsjetio je da su u protekla dva mandata prosječne mirovine povećane za 82 posto i u gotovo jednakom postotku izdvajanja iz proračuna za mirovinska i druga slična prava. Podsjetio je i na povećanje obiteljskih mirovina i najnižih mirovina, kao i na 11 paketa pomoći zbog inflatornih pritisaka.
“Prosječna mirovina na početku mandata iznosila je 344 eura, a danas iznosi 644 eura”, rekao je Piletić.

No SDP-ov zastupnik, Boris Piližota, govoreći u ime Kluba stranke, naglasio je da nije riječ ni o kakvoj reformi mirovinskoga sustava, nego o prikrivanju stvarnosti koja je daleko od dostojanstvenog života umirovljenika.

Prijedlog SDP-a je model trajnog i održivog povećanja mirovina promjenom formule usklađivanja mirovina, odnosno da se one usklađuju u 100-postotnom iznosu faktora povoljnijeg za umirovljenike. Esdepeovci su predložili i uvođenje trajnog dodatka, tj. odmah povećanje mirovina za deset posto u prvoj godini, a potom po pet posto iduće tri godine. Također, predlažu model progresivnog rasta mirovina te zaustavljanje mirovinskog pada jer je od 2016. do danas pao omjer odnosa mirovina i plaća. Piližota je upozorio da je inflacija dodatno osiromašila umirovljenike jer su cijene osnovnih namirnica poskupjele više od 35 posto. (G. Jureško, jutarnji.hr)