Bivšem ministru strast nije samo oružje. Slab je i na skupocjene modne dodatke. Josip Dabro tvrdi da sat na njegovoj ruci vrijedi 5 i pol tisuća eura.
U imovinsku karticu ga nije upisao, ali tvrdi da nije ni trebao, jer ga je kupio tek prije tri mjeseca. Za izjavu pred kamerom nije raspoložen. Za RTL Danas u telefonskom razgovoru tek je poručio:
“Volim kvalitetne i dobre stvari. Sat je sat, nije to atomska bomba od 5 tisuća eura.”
Tko što nosi na ruci? Od Casia do Breitlinga
Pita li se urara, riječ je o jednoj od najpoznatijih luksuznih marki satova na svijetu.
“Ovdje se radio o Breitling Superocean Heritage modelu. Jedino što ne mogu razaznati iz slike radi li se o starijem modelu ili novijem modelu, u svakom slučaju radi se o luksuznijem satu. Cijene takvih satova variraju od 2 do 5 i pol tisuće eura”, kaže nam Matija Dodlek vlasnik urarnice u Zagrebu.
Od 14 ministara i tri ministrice u Vladi Andreja Plenkovića modne dodatke samo su dvojica prijavila u imovinsku karticu. Sat ministra Gordana Grlića Radmana stoji tri tisuće eura i tvrdi da ga je kupio sam. Dok onaj ministra Radovana Fuchsa vrijedi čak tri puta više ili gotovo 10 tisuća eura. I riječ je o obiteljskom poklonu.
Daleko od tih iznosa je sat ministra turizma.
“Moj sat je Casio koji već imam dugi niz godina. Negdje vrijednost 150 dolara. Vrlo jednostavno i skromno ha ha”, kaže Tonči Glavina.
Iako je vlasnik vile s pet zvjezdica u Klisu, u luksuzu, kaže, ne uživa.
“Skupocjene stvari nisu nešto što me zanima, ja najviše fokus stavljam na ljude, društveni dio, vrijednosti života – mislim da je to puno bolje i vrjednije nego luksuz, ali naravno, ne osuđujem nikoga, svatko ima pravo da voli što želi”, ističe ministar Glavina.
Ministar Vlajčić još skromniji. Nosi model sata koji košta tek stotinjak eura.
“Moj sat je puno vrjednije od pet i pol tisuća eura. Ima jednu emocionalnu vrijednost, dobio sam ga od svojih roditelja 2012. za diplomu, tako da satovima ne pridajem neku važnost”, kaže David Vlajčić.
Zato bivši DP-ovac Igor Peternel ne razmišlja isto.
“Imam sat koji možda vrijedi dvije tisuće eura. Volim dobre, lijepe i kvalitetne stvari.”
U imovinsku karticu nije ga upisao, ali i ne mora. Upisuju se pokretnine skuplje od 3980 eura.
“Najskuplja stvar koju imam je jedno odijelo koje sam kupila nedavno čak možda za potrebe kampanje. Cijena je bila 600 eura” kaže Dalija Orešković.
Povjerenstvo kreće u akciju
Zato je Dabro pod povećalom Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. RTL neslužbeno doznaje – u ponedjeljak će se razmatrati hoće li se protiv njega i otvoriti predmet.
“Povjerenstvo će morati ispitati stvarno vlasništvo navedenog sata, njegovu vrijednost kao i trenutak stjecanja, a s obzirom na to da su obveznici svu imovinu stečenu u 2025. dužni prijaviti u imovinskoj kartici do 31. siječnja 2026.” naveli su iz Povjerenstva.
Potvrdi li se nesklad u imovinskoj kartici, slijedi mu opomena ili kazna od 530 do 5 300 eura. (rtl)