Podsjećamo, Trumpovu frustraciju Moskva je objasnila kao simptom “emocionalnog preopterećenja”
Mirovni sporazum Ukrajine i Rusije ovisit će o tome hoće li Trump konačno pronaći hrabrost da svoje retoričke napade na predsjednika Vladimira Putina tijekom vikenda potkrijepi djelovanjem.
Kremlj se kladi da neće, piše CNN.
Trumpovu frustraciju (nazvao Putina ludim, op.a.) Moskva je objasnila kao simptom “emocionalnog preopterećenja”.
Čini se da su intenzivniji ruski napadi na ukrajinske civile namjerni ruski test za Trumpa – samo tjedan dana nakon njegova poziva s Putinom, donosi američki medij u svojoj analizi.
Kako navode, postoje dva puta kojima Trump može krenuti, pod pretpostavkom da je spreman napustiti neugodnu poziciju u koju ga Putin stalno gura.
Mogao bi uvesti nove sankcije protiv Rusije, za koje je prethodno tvrdio da bi ometale diplomaciju. U nedjelju je potvrdio novinarima da je to nešto što se “apsolutno razmatra”.
Što je drugo što može učiniti?
Mogao bi tražiti od Kongresa da odobri nove pošiljke oružja i streljiva u Ukrajinu. Ali ova bi opcija značila masovni zaokret koji bi bio politički neugodan, budući da je Trumpovo protivljenje trošenju milijardi dolara u Ukrajini temelj njegovog drugog predsjedništva.
I to bi značilo da predsjednik prihvati da je, kao što je bio slučaj s mnogim njegovim nedavnim prethodnicima, njegovo uvjerenje da može upravljati Putinom potpuno pogrešno.
Postoji još jedna mogućnost – a to je ono koje se Ukrajina i njezini europski saveznici strahovito boje. Trump bi mogao dignuti sidro i ustvrditi da nijedna strana ne želi mir. To bi označilo da je vrijeme da se SAD povuče. Rusija bi tada nastavila s ratom iscrpljivanja i napadima na civile, pritom otimajući teritorij u katastrofalnom scenariju za europsku sigurnost.
Izolacionistička crta koja se provlači kroz pokret MAGA naznačila je da su nedavni nagovještaji državnog tajnika Marca Rubia i potpredsjednika J. D. Vancea da bi se SAD mogle povući izgledaju više od puke pregovaračke taktike, tvrdi CNN.
U tom je pogledu Trumpova objava na Truth Socialu u ponedjeljak izrazito indikativna, ali i uznemirujuća za europske saveznike,
“Ovo je rat koji nikada ne bi započeo da sam ja predsjednik. Ovo je rat Zelenskog, Putina i Bidena, a ne ‘Trumpov‘“, napisao je predsjednik SAD-a. (L.G., jutarnji.hr)