Na azijskim su burzama cijene dionica danas su pale, dok su cijene nafte porasle jer ulagači strahuju od širenja sukoba na Bliskom istoku, nakon što je SAD bombardirao nuklearna postrojenja u Iranu.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7 sati u minusu oko 0,5 posto. Pritom su cijene dionica u Japanu, Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 0,6 posto. U Šangaju su, pak, blago porasle.
Ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku, nakon što se u rat između Izraela i Irana uključio SAD.
U subotu su, naime, američki vojni zrakoplovi bombardirali tri nuklearna postrojenja u Iranu, što bi Teheranu trebalo onemogućiti proizvodnju nuklearnog oružja. Iran je odgovorio još žešćim raketiranjem ciljeva u Izraelu, a sve to prijeti dodatnom eskalacijom sukoba na Bliskom istoku. S druge strane, optimisti se nadaju da bi Iran mogao odustati od svojih nuklearnih ambicija ili da bi moglo doći do promjene režima.
Dolar ojačao, cijene nafte porasle
Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla, nastavljajući uspon od prošloga tjedna, jer američka valuta slovi za sigurno utočište za kapital u nesigurna vremena.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 98,95 bodova, dok je u petak navečer iznosio 98,77 bodova.
Pritom je cijena europske valute skliznula 0,2 posto, na 1,1505 dolara.
Američka je valuta ojačala i prema japanskoj, oko 0,3 posto, pa je tečaj dolara dosegnuo 146,50 jena.
Cijene su nafte, pak, dodatno porasle, nakon što su prošloga tjedna ojačale više od 2,5 posto. Na londonskom je tržištu cijena barela jutros porasla 1,9 posto, na 78,45 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,95 posto, na 75,25 dolara.
Trgovci strahuju za isporuke nafte kroz Hormuški tjesnac kroz koji prolazi 18 milijuna barela nafte, kondenzata i goriva dnevno.
Washington je pozvao Kinu da spriječi Iran da zatvori taj tjesnac kroz koji prolazi oko 20 posto nafte u svijetu.
U scenariju u kojemu bi Iran selektivno remetio prolaz kroz Hormuz, cijena barela nafte mogla bi porasti iznad 100 dolara, kaže Vivek Dhar, analitičar u Commonwealth Bank of Australia.(hrt)