Aktualno OG sada Ogulin Ogulinski kraj u Domovinskom ratu S vama kroz svaki dan

Ogulinski kraj u Domovinskom ratu (9) – Kasno ljeto 1991.

Branitelji iz ogulinskog kraja poginuli u kolovozu 1991. su Zlatko Bokulić, Željko Brozović i Zvonko Turković. Vozilo MC Ogulin probija se 13. 8. do Saborskog preko Tržića i Slunja te 16 staraca odvozi u bolnicu prije nego pobunjenici 15. 8. u Tržiću Tounjskom zatvaraju cestu. Time su od slobodnog dijela RH odsjekli općinu Slunj i s njom opasnim šumskim putem povezano Saborsko. Pobunjenici su jednog policajca teško ranili, trojicu zarobili i izvršili minobacački napad na Kamenicu i Kukaču.

 

Saborsko i neka ostala mjesta ogulinske općine tada brani policija i mještani s lovačkim puškama koji se između napada bave poljoprivredom. Branitelji Saborskog pješice preko Kapele odlaze u Lipice pa policijskim autom u Ogulin po streljivo i sanitetski materijal, koje pješice preko Kapele donose u Saborsko. Petar Grdić zapisao je da im je „vrlo neobično gledati ljude u Ogulinu kako na terasama bezbrižno piju kavu, dok kod nas u Saborskom po trgovinama nema ni osnovnih namirnica“. Tražili su da s njima u Saborsko odu specijalci rodom iz Saborskog i iz O. Zagorja koji su im se htjeli priključiti, no zapovjednici odbijaju, jer im trebaju. Napadi na Saborsko često su noću, kako bi se izazvali strah, panika i odlazak civila i branitelja, za koje je organizirana kuhinja. Bez logističke pomoći civila, obrana ne bi potrajala sto dana do pada.
Dana 17. 8. nastavljeni su minobacački napadi na Saborsko, Kamenicu, Kukaču i Cerovnik, a pucano na policijsku ophodnju u Modruškim Sabljacima. S ciljem deblokade ceste Ogulin – Slunj, hrvatske snage su 22. 8. zauzele teren iz smjera Kamenice i ušle u centar Tržića, kada se između sukobljenih strana postavila JNA i prekinula sukob. Poginuo je Željko Brozović, pripadnik SJP „Grom“. U pregovorima sudjeluje Mladen Markač. Dogovoren je obostrani prekid vatre, povlačenje specijalaca i razmjena 2 zarobljena teritorijalca za 3 policajca.

 

Četiri branitelja Saborskog uputila su se 6. 9. u Slunj po lijekove za civile i potrepštine. Kod Sertić Poljane upadaju u zasjedu plitvičkih teritorijalaca koji ubijaju Ivicu i Stipu Matovinu i Marka Šebalja, dok teško ranjenog Milana Conjara ostavljaju misleći da je mrtav. S obzirom na odsječenost od Ogulina, Conjar je prebačen u bihaćku bolnicu. Jedan je od teško ranjenih Saborčana koji se često i nezaliječeni vraćaju iz bolnice u obranu. Zapovjednik PS Ogulin A. Ujević za Novi list o braniteljima Saborskog govori: „Na njihovom mjestu mnogi bi se predali, ali to nisu obični ljudi, to su heroji. Svi do jednog. Ne možete to ni zamisliti, još takve nisam vidio, srce mi se kida zbog njih“.

 

Obrana Saborskog je na sebe vezala neprijateljske snage iz Plaščanske doline i slunjskog poligona, što je posebno važno za obranu Ogulina, Oštarija i Josipdola prije pada vojarni JNA. Snage PP Ogulin, bataljun Klek ZNG-a i Odred narodne zaštite 16. 9. zauzimaju sve vojarne u Ogulinu i Sv. Petru, veliku količinu oružja i logističke opreme. JNA uzvraća napadom pravcem poligon Slunj–Carevo Polje–Skradnik. Hrvatske snage 19. 9. osvajaju vojarne u Skradniku, čime pristiže željeno naoružanje, a dio JNA uništava bombardiranjem. Istog dana formirano je Zapovjedništvo obrane grada Ogulina na čelu sa Stipom Gašljevićem i 5. bataljun 110. brigade ZNG-a Ogulin na čelu s Josipom Blaškovićem.

Josip Broz i Joško Puškarić 18. 9. obaraju zrakoplov JNA iznad Ogulina.  (Video prilog o tome pogledajte OVDJE. Pilot Goran Mandić se katapultira i biva zarobljen drugi put u ratu. Branitelji Kamenice su ga zarobili i predali policiji, a zarobili su i tenk. Vijesti o navedenim događajima obišle su Hrvatsku, pokazujući odlučnost branitelja u obrani domovine. (foto za naslovnicu: Zavičajni muzej Ogulin)

Piše: povjesničar mag.Ivan Vuković