Ustavna stručnjakinja s Pravnog fakulteta u Zagrebu, Ana Horvat Vuković, upozorila je dan prije održavanja koncerta na svom Facebook profilu da bi ga policija trebala prekinuti u slučaju pjevanja ustaških pjesama naglasivši ulogu države koja je događaj svesrdno podržala.
Nedjelja je, dan za refleksiju, slijeganja dojmova i razmatranja o društvenim posljedicama koje bi ovaj koncert mogao imati, ali i o tome što je dovelo do događanja na kojem su ustaška znakovlja, među kojima su mnoga ponosno nosili i maloljetnici, bila zabrinjavajuće pravilo, više negoli sramotna iznimka.
Uloga države
Ustavna stručnjakinja u petak je upozorila da bi “Istog trena kad okupljeni krenu uzvikivati ‘Za dom spremni!’, a pogotovo ako zapjevaju pjesmu ‘Jasenovac i Gradiška Stara’, policija morala prekinuti koncert.
Dodala je da je “dojam kako je država već prešutno pristala na drugačiji razvoj događaja, amenovala ga i na njega zažmirila, tek držeći fige da nitko u tom poduhvatu privatizacije glavnog grada i natiskivanja desetaka tisuća mimo ikakvih racionalnih standarda organizacije javnih događaja – ne nastrada.”
U međuvremenu, država je vrlo ofirno izrazila svoju podršku, a srećom nitko nije stradao usprkos tome što se na kraći period prilikom prilaženja velikog broja ljudi Hipodromu kod Bundeka stvorio čep.
“Pravda i civilizacija padaju na ovakvim, naizgled malim stvarima”
“I Bosna šaptom padne”, ističe, osvrćući se na to kako “sav taj dični zakon, pravda i civilizacija padaju na ovakvim, naizgled malim stvarima, koje to zapravo nisu, već predstavljaju kapitulaciju pred onim što Vučetić fantastično naziva predpolitičkim, predreligijskim i predvrijednosnim stanjem.”
“To nije samo koncert”, naglašava, “to je pristajanje na rehabilitaciju jedne ideologije koja jača manipulacijom nad ljudima poniženima siromaštvom, prekarizacijom i neizvjesnošću geopolitičkih zbivanja.”
O ulozi gradske vlasti i inspekcija
“To je priznanje gradske vlasti da nije u stanju zaštititi interese svojih građana, kao i države da nije sposobna primijeniti vlastite zakone”, navodi, dodajući da je to “priznanje da inspekcije zapravo ne postoje – jer kako drukčije objasniti da se na javnom prostoru prodaju majice s natpisom ‘Za hipoDrOM spremni’ – i da vladaju sila brojeva i strah od Naroda.”
Za kraj, autorica poručuje: “Neka svi budu dobro i neka sve prođe u veselju i bez problema, Bože daj, radi svih okupljenih, a osobito djece među njima. No već u nedjelju trebamo duboko promisliti tko smo kao ljudi, društvo i država, što gradimo za svoju djecu i što ostavljamo svojim unucima. Ne valjda tek djetinjastu fundacijsku mitologiju mača iz kamena… jer to je, naime, samo nečiji merch”, zaključuje profesorica. (N1info)