Iako je plan bio da će predsjednik DP-a Ivan Penava ući u Vladu kao jedan od potpredsjednika, sukladno novom dogovoru s HDZ-om vodit će Povjerenstvo za utvrđivanje sudbina žrtava zločina počinjenih neposredno nakon Drugoga svjetskog rata, a koje je Vlada osnovala na sjednici u četvrtak.
Novoosnovano Povjerenstvo bit će međuresorno tijelo nadležno za razmatranje povijesnih okolnosti i činjenica vezanih za stradanje žrtava zločina počinjenih u razdoblju neposredno nakon Drugoga svjetskog rata.
“Nastavit će sa svime onime što radi Ministarstvo hrvatskih branitelja po ovoj temi proteklih godina uz veliki fokus na potragu za nestalima iz Domovinskog rata, smatramo da je ovo jedan od onih velikih poslova koji je ostao nedovršen i zato očekujemo doprinos ovog Povjerenstva, koje će o svom radu izvješćivati Vladu, a bitno je radi sudbine žrtava”, istaknuo je premijer Andrej Plenković.
Svaka žrtva zahtijeva da se prema njoj pokaže dostojanstvo i mislim da će ovo Povjerenstvo dati doprinos procesima koji su i ranije započeti, ali nisu dovršeni na način koji bismo mi kao Vlada htjeli, dodao je.
Među zadaćama Povjerenstva su i prikupljanje relevantnih podataka o žrtvama iz svih dostupnih izvora, analiziranje te dokumentiranje i sustavno evidentiranje utvrđenih podataka, suradnja s nadležnim tijelima, znanstvenim i stručnim institucijama, praćenje prakse i iskustava drugih država te međunarodnih organizacija koje se bave utvrđivanjem sudbina žrtava zločina, kao i davanje prijedloga i mišljenja Vladi.
Iako je nakon prošlogodišnjih parlamentarnih izbora dogovor između HDZ-a i DP-a bio da će čelnik DP-a Ivan Penava ove godine ući u Vladu kao jedan od njezinih potpredsjednika, nakon nedavnih lokalnih izbora taj se dogovor izmijenio. Tako će sada Penava ostati u Saboru na funkciji potpredsjednika, a ujedno će voditi i ovo Povjerenstvo.
Među članovima su i Zvonimir Frka-Petešić kao predstavnik Ureda predsjednika Vlade, Darko Nekić iz Ministarstva branitelja, Andreja Metelko-Zgombić iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Irena Petrijevčanin iz MUP-a, Dražena Vrselja iz Ministarstva kulture i medija te Dinko Čutura i Miroslav Akmadža kao predstavnici Hrvatskog državnog arhiva i Hrvatskog instituta za povijest.
Povjerenstvo će se sastajati prema potrebi na saziv predsjednika Penave, a u njegovu radu mogu sudjelovati i predstavnici drugih nadležnih tijela i institucija te stručnjaci za pojedina područja. (N1)