Aktualno Hrvatska Hrvatska i svijet

U zadarskoj školi 19 učenika palo razred. Ravnateljica zbog roditelja zvala policiju: ‘Imali smo ozbiljne situacije‘

Dan prije završetka nastave roditelji su protupravno ušli u školu, nasilno, prekršivši sve protokole, kaže Anita Basioli

U Medicinskoj školi Ante Kuzmanića u Zadru ovu školsku godinu nije uspješno završilo 19 učenika, od čega je čak 15 prvaša “palo razred”. Nezadovoljni roditelji burno su reagirali, a situacija je eskalirala do te mjere da je ravnateljica Anita Basioli bila prisiljena zatražiti pomoć policije, piše Zadarski.hr.

  • Imali smo ozbiljne situacije s roditeljima, što sam i prijavila zadarskoj policiji – potvrdila nam je ravnateljica. Prema njezinim riječima, incidenti su se dogodili u samoj završnici nastavne godine.
  • Dan prije završetka nastave roditelji su protupravno ušli u školu, nasilno, prekršivši sve protokole. Idući dan dogodilo se isto, pa sam pozvala policiju da nas zaštiti – rekla je ravnateljica. Jedan od roditelja, ističe, nije mogao prihvatiti da mu dijete pada razred.
  • Cijelu godinu smo upozoravali – dijete ne može, teško joj je. Sad je pala i gotovo. Jedna je majka dramatično poručila da će “pomaknuti Velebit” kako bi njezino dijete prošlo razred. Nije pomaknula Velebit, ali koristi sve moguće načine da popravi situaciju. Razumijem ih kao roditelj, i sama sam majka, ali ovakvo ponašanje nikada ne bih opravdala – izjavila je naglašavajući kako je riječ o drugom takvom incidentu tijekom njezinog mandata.
  • Najčešće se radi o “moćnim roditeljima” koji vrše pritisak na mene i nastavnike – kaže Basioli, a piše Zadarski.hr.

Policija potvrdila
Zadarska policija potvrdila je kako je o incidentima obaviješteno nadležno državno odvjetništvo.

  • Policija je poduzela odgovarajuće mjere i radnje, te o svemu izvijestila nadležno državno odvjetništvo -. izjavila je glasnogovornica PU zadarske Ivana Grbin.

Školu je tijekom ove godine pohađao 391 učenik, a neki roditelji su nakon padova zatražili nadzor.

  • Nadzor nije pronašao nikakve nepravilnosti – rekla je Basioli jasno poručivši da škola ne može popuštati kada se radi o znanju i odgovornosti budućih zdravstvenih djelatnika.
  • Ne želimo da medicinske sestre ne znaju napraviti omjer infuzije. Škola nije lagana – i ne treba biti. Ti ljudi će sutra držati naš život u rukama. Ne možemo se s tim igrati – rekla je.

Ukidanje praga
Kao glavni razlog za veći broj padova navodi ukidanje minimalnog bodovnog praga za upis zbog velike potrebe za medicinskim sestrama.

  • Upisali smo četiri razreda bez bodovnog praga. Posljednji učenik imao je 48 bodova. Inicijalni ispiti su pokazali da neki učenici jednostavno nemaju temeljno znanje – imali su po 0 do maksimalno 23 posto riješenosti. Već na početku godine znali smo da će biti problema. Došli su učenici iz škola gdje su imali dvojke iz Matematike, Kemije i Fizike – ključnih predmeta za našu struku. Unatoč trudu škole, 15 učenika prvih razreda nije uspjelo svladati gradivo. Pokušavali smo s roditeljima surađivati, ali neki jednostavno nisu željeli razgovarati – opisala je.

Zbog negativnog iskustva, škola je odlučila vratiti minimalni bodovni prag za upis u smjer medicinske sestre i tehničari opće njege – sada je potrebno minimalno 56 bodova. Maksimalni broj bodova temeljem ocjena za četverogodišnje strukovne škole je 80.

  • Pošteno smo slušali tržište rada i napravili sebi štetu. Pritisci su veliki, ali neću dopustiti da kvantiteta sroza kvalitetu – izjavila je ravnateljica zadarske Medicinske škole.

15 razreda
Osim medicinskih sestara, škola upisuje i smjerove zdravstveno-laboratorijskog tehničara i dentalnog asistenta, za koje zasad još nema bodovnog praga.

  • Zdravstveno-laboratorijskih tehničara nema, bolnice vape za njima. Posljednji koji je izašao iz naše škole bio je prije 10 godina. Zdravstveno-laboratorijski tehničar je zanimanje za kojima vapi Opća bolnica Zadar i u suglasnosti s njima ih upisujemo jer ih nema. Vape i za primaljama. Ja ću morati smanjivati broj medicinskih sestara, koliko god to nepopularno bilo, jer i njih preko 80 fali u Zadarskoj županiji. Dogodine vjerojatno opet smanjujemo broj sestara jer nemamo kapacitet upisati više, a morat ćemo upisati fizioterapeute. Slušam ljude koji rade u bolnicama, oni su naša baza, oni nas trebaju i moramo s njima surađivati – kaže Basioli.

Medicinska škola u Zadru trenutačno broji 376 učenika u 15 razreda, ima 54 zaposlenika i sedam vanjskih suradnika. Nastavna baza joj je, kao i uvijek, Opća bolnica Zadar. (B. S./Zadarski.hr)