Sastao se saborski Odbor za obranu kako bi raspravio o izmjenama paketa zakona o obrani, koje je Vlada jučer prihvatila. Tim izmjenama se, među ostalim, uređuje i ponovno uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja. Odredba da će oni koji se odluče za temeljno vojno osposobljavanje imati prednost pri zapošljavanju – izazvala je reakcije.
- Na odboru najviše zanimanja, ali i prijepora, izazvalo je upravo uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja. Najviše se prijepora vodi oko priziva savjesti, jer znamo da će svi oni koji se budu pozivali na priziv savjesti biti upućeni na civilno služenje vojnog roka. Postoje određena mišljenja prema kojima je to pitanje loše uređeno u zakonskom prijedlogu. Drugi pak prijepor vodi se oko tzv. beneficija koje će imati ročnici. Jedna od tih beneficija odnosit će se na prednost pri zapošljavanju u državnim i javnim službama. Već neko vrijeme u javnosti se postavlja pitanje kod određenih aktera je li takva odredba ujedno i diskriminacija, rekao je HRT-ov reporter Šime Vičević u podnevnom Dnevniku.
- Prednost pri zapošljavanju daje se polaznicima temeljne vojne obuke, na što su upozorile već i neke institucije pravobranitelja da je ta odredba diskriminatorna, rekla je Sabina Glasovac, članica Odbora za obranu (SDP).
- Ja mislim da je pravo pitanje zbog čega nismo odlučili da temeljno vojno osposobljavanje moraju obvezno imati žene. Smatram da bi oni koji se zalažu za ovu ravnopravnost spola glede ove teme možda o tome trebali više, kako bih rekao, voditi političku raspravu, odgovorio je Ivan Anušić, potpredsjednik Vlade i ministar obrane.
- Donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrani ukida se zakon koji je do sada uređivao pitanje civilnog služenja. Istodobno, civilno služenje ovim zakonom nije dovoljno jasno uređeno, rekla je Tena Šimonović Einwalter, pučka pravobraniteljica.
- Mislim da radimo od ovog našeg vojnog roka, koje je osnovno vojno osposobljavanje od dva mjeseca, gdje možemo poloviti samo nekakve osnovne elemente, cijelu dramu kao da nismo svjesni okolnosti u svijetu, rekao je Darko Klasić, član Odbora za obranu (HSLS).
- Znači, radi se o 12.000 anketiranih mladića u godinama u kojima trebaju ići na temeljno vojno osposobljavanje. Znači, nismo pitali mamu i tatu, nego smo njih pitali i od njih 12.000, 61 posto podržava temeljno vojno osposobljavanje, a 67 posto će se odazvati. I bit ću potpuno iskren, ako dođe do bilo kakvih problema, bilo kakvih angažiranja naših oružanih snaga, oni su ti koji idu na prvu crtu i uzimaju oružje, rekao je Anušić. (M.M./HRT/Hina)