Na splitskom Županijskom sudu čak 16 i pol godina čekalo se na nepravomoćnu presudu u takozvanom slučaju “Dijagnoza”, gdje se osumnjičenima sudilo zbog malverzacija oko invalidskih mirovina. Sporost pravosudnog sustava dovela je i do toga da su mnoga djela iz tog slučaja – otišla u zastaru.
Predmet – pojelo vrijeme
Da su im je suđeno prije – kazne bi bile dvostruko veće. Sedam okrivljenika iz afere Dijagnoza osuđeno je na godinu dana zatvora za svako djelo za koje ih se tereti.
Ovaj predmet, poručio je sudac Dinko Mešin, pojelo je vrijeme – oko 50 kaznenih djela krivotvorenja isprava iz te afere otišlo je u zastaru.
– U početku su bili određeni istražni zatvori, koliko se sjećam za 2008. su na prvostupanjskom sudu osuđeni i bili su u zatvoru, čim je ukinut istražni zatvor, promijenilo se nekoliko sudaca i konačno je došao sudac Mešin, koji je napravio korektnu stvar, okončao je predmet, ali po meni na uštrb nekih dokaza, rekao je odvjetnik jednog od okrivljenika u aferi “Dijagnoza” Vinko Ljubičić.
Nedvojbeno je za sve u pravosudnom sustavu da je dugotrajnost sudskih postupaka jedan od najvećih problema. Nema jednostavnog odgovora zašto toliko traju.
– Iz mog nekog iskustva, procesni zakon, on stvara nesigurnost, jer te učestale promjene nisu dobre, svaki zakon treba prilagoditi. S druge strane složenost postupka velikog broja okrivljenika i moramo znati da se ti postupci odvijaju u različitim stadijima. S druge strane, stranke odugovlače, a sud ne koristi sve alate, naglasio je bivši sudac Županijskog suda u Splitu prof. dr. sc. Damir Primorac, odvjetnik.
– Veliki broj kaznenih djela, velik broja počinitelja, treba to razdvojiti u nekoliko cjelina, nadalje, u toj masi ima puno dokaza, koji su nezakoniti i mi odvjetnici tražimo izdvajanje dokaza i to traje dugo. Mislili smo da će Visoki kazneni sud nešto donijeti, ali se ništa nije pomaklo, dodao je odvjetnik Branko Šerić.
“Dugotrajni postupci ne koriste okrivljenicima”
– Dugotrajni postupci ne koriste okrivljenicima, jer su im uskraćena ozbiljna prava, na posao, natječaje, funkcije. Drugo, mislim da je stvar u istrazi, sad istragu vodi Državno odvjetništvo i to je regularno, 80 posto se izvodi bez obavijest ili znanja okrivljenika, to na glavnoj raspravi ne može proći i onda se traži ponavljanje toga. Po meni se treba zakon drugačije regulirati, naglasio je Ljubičić.
Afera “Dijagnoza” samo je jedan od primjera maratonskog iscrpljivanja svih strana u postupku.
– Imao sam nije za pohvalu, najprije zato što mi je žao zbog pravne države, drugo zbog mog klijenta, koji je čekao 20 godina. Postupak mu je počeo kad je imao 50 godina života, okončao ga je sa 70 godina. U jednom postupku je obustavljen, u drugom oslobođen, poručio je Primorac.
– U prosjeku 10 godina, najdulje je bio Saloni pred splitski sudom i traje još, Bankomat, Maestro, prvostupanjsku presudu treba ograničiti na tri godine, isto tako ima tu i puno prostora kojima se i mi odvjetnici služimo, ne bi li minimalizirali raspravu – od lažnih bolesti, poslova preko odlaska u inozemstvo, kazao je Šerić.
Promjena dijela zakonske regulative, prema mišljenju struke, bio bi dobar prvi korak za skraćivanje trajanja sudskih postupaka. (hrt)