“Nastavno na temu zatvaranja odlagališta Sodol, a s obzirom na interes građana, u nastavku dostavljamo detaljnije informacije o cijelom slučaju”- poručili su iz gradske uprave i poslali priopćenje u kojem stoji:
“Zatvaranje odlagališta Sodol – posljedica je višegodišnje nesposobnosti HDZ-a i političkog djelovanja Anđelke Salopek.”
Grad Ogulin danas je javno objavio tri ključne isprave koje možete pogledati na sljedećim poveznicama i priloženim fotografijama:
Zapisnik o inspekcijskom nadzoru odlagališta Sodol izvršenom dana 26. lipnja 2025. godine
Rješenje Državnog inspektorata kojim se naređuje zatvaranje odlagališta otpada Sodol
“Ti dokumenti jasno pokazuju kako je Grad Ogulin postupao transparentno, zakonito i u koordinaciji s državnim tijelima, dok je istovremeno saborska zastupnica Anđelka Salopek godinama svjesno širila dezinformacije u političke svrhe – bez ikakve odgovornosti za posljedice.
SUSTAV BEZ CJELINE: CGO BABINA GORA NIJE GOTOV
Hrvatski sustav gospodarenja otpadom temelji se na konceptu Centara za gospodarenje otpadom (CGO), koji trebaju preuzeti miješani komunalni otpad s više gradova i općina. Za područje Karlovačke županije taj centar je CGO Babina Gora.
Prema planovima Ministarstva i EU fondovima, Babina Gora je trebala biti izgrađena i puštena u rad do kraja 2023. godine. No, to se nije dogodilo. Zbog nesposobnosti i kašnjenja u provedbi, CGO još uvijek nije završen, niti je poznat točan datum njegova otvaranja. HDZ-ova vlast, koja projekt vodi godinama, nije ispunila ni minimum upravljačke odgovornosti.
FZOEU POZVAO OGULIN DA PRIVREMENO PRIHVAĆA OTPAD
Zbog toga što CGO nije dovršen, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost uputio je službeni dopis Gradu Ogulinu (i drugim JLS-ima s prikladnim odlagalištima), tražeći da privremeno prihvate otpad iz drugih općina i gradova. Temeljem tog dopisa, Grad Ogulin je, u skladu sa zakonom i pod strogim nadzorom, privremeno prihvaćao otpad iz susjednih općina unutar županije – ali i u iznimnim slučajevima (poput Makarske, i to samo dva mjeseca), sukladno posebnom nalogu Fonda.
Naglašavamo: nikada nije zaprimljen otpad iz Slovenije, kako je to u više navrata lažno tvrdila zastupnica Salopek.
SVE UZ NADZOR INSPEKCIJE I FONDA
Odlagalište Sodol bilo je tijekom cijelog vremena rada pod stalnim nadzorom Državnog inspektorata i stručnih službi FZOEU-a. Redoviti inspekcijski nalazi nisu nalazili nepravilnosti koje bi ugrozile okoliš ili zdravlje ljudi, a Fond je financirao projekte vezane uz unaprjeđenje rada na Sodolu.
Primjerice, ugrađena je nova mosna vaga, sufinancirana sa 75% sredstava Fonda, uvedeno je redovito prekrivanje otpada, izrađeni su planovi za sanaciju. Grad Ogulin je postupao u skladu sa zakonskim procedurama i u suradnji s državnim institucijama.
POLITIČKA KAMPANJA ANĐELKE SALOPEK – BEZ RJEŠENJA
Zastupnica Anđelka Salopek godinama je gradila političku karijeru na napadima na Sodol. U Gradskom vijeću i Saboru više je puta tražila hitno zatvaranje odlagališta, ali nikada nije rekla kamo s otpadom niti koliko će to koštati. Danas, kada je inspekcija zatvorila Sodol, a troškovi zbrinjavanja višestruko rastu – zastupnica pokušava odgovornost prebaciti na gradsku upravu.
I to unatoč činjenici da je upravo ona – političkim pritiscima i kampanjom straha – doprinijela nastaloj situaciji koju sada građani plaćaju svojim novcem.
GRAD JE UČINIO SVOJE – HDZ NIJE
Za razliku od HDZ-ovih garnitura koje su godinama zanemarivale gospodarenje otpadom, Grad Ogulin je uložio u reciklažno dvorište, sortirnicu, kompostanu, edukaciju građana, sustav kućnog odvajanja otpada i sanaciju odlagališta. Sodol nije savršeno rješenje, ali je funkcionirao – dok država (HDZ) ne dovrši ono što je obećala.
GRAĐANI PLAĆAJU CIJENU POLITIČKIH IGARA
Zatvaranjem Sodola, Grad Ogulin prisiljen je tražiti alternativne lokacije za odvoz otpada – koje su udaljene i višestruko skuplje. Trošak će, nažalost, pasti na građane. To je cijena neodgovornog političkog djelovanja zastupnice koja nije ponudila rješenje, ali jest proizvela problem.
Pozivamo sve aktere, pa i HDZ-ove zastupnike, da umjesto politikanstva konačno preuzmu odgovornost – i završe CGO Babina Gora, kako bi svi građani Karlovačke županije imali trajno i održivo rješenje za zbrinjavanje otpada” – stoji u priopćenju gradske uprave.