Stotine vojnika Nacionalne garde u vojnim uniformama i borbenim čizmama stopili su se s turistima, pozirali za selfije i častili se sladoledom iz kamiona s hranom u četvrtak duž National Malla u Washingtonu, jednog od najsigurnijih dijelova američke prijestolnice.
Ispred Nacionalnog muzeja afroameričke povijesti i kulture, pet pripadnika Nacionalne garde Zapadne Virginije stajalo je na uglu ulice daleko od gradskih žarišta kriminala.
Gotovo 2000 vojnika, uključujući 1200 iz šest republikanskih saveznih država, raspoređeno je u Washingtonu.
Demokratski čelnici grada tvrde da je raspoređivanje vojnika u većoj mjeri predstavlja demonstraciju moći predsjednika Donalda Trumpa nego ozbiljan napor u borbi protiv kriminala.
Gradonačelnica Washingtona Muriel Bowser rekla je ovog tjedna kako ne misli da je dolazak snaga namijenjen borbi protiv kriminala te je izrazila zabrinutost zbog prisutnosti “naoružane milicije u glavnom gradu”.
Raspoređivanje vojnika na američkim ulicama rijetko je i kontroverzno. Pripadnici Nacionalne garde slani su u Washington posljednjih godina kako bi pomogli u jačanju sigurnosti na predsjedničkim inauguracijama te na prosvjedima, uključujući nerede Trumpovih pristaša u američkom Kapitolu 6. siječnja 2021.
No pad stope kriminala u gradu, uz ograničeno sudjelovanje trupa u borbi protiv kriminala, potaknuli su pitanja o političkim motivacijama koje stoje iza ovog raspoređivanja vojnika.
Tijekom posjeta policijskoj bazi u Washingtonu u četvrtak, Trump je rekao da će se njegova pooštrena mjera protiv provođenja zakona “proširiti na druga mjesta”. Ranije ovog mjeseca Trump je predložio da bi mogao preusmjeriti svoju pozornost na gradove poput Chicaga i New Yorka. ( B.B.B./HRT/Hina)