U velikom finalu ‘izgubljena generacija’ stigla na minus 2, promašili za vodstvo, pa se raspali

MLADI HRVATSKI KOŠARKAŠI OSVOJILI EUROPSKO SREBRO

rvatska košarkaška reprezentacija do 20 godina osvojila je drugo mjesto na Europskom prvenstvu u Chemnitzu nakon što je u finalu izgubila od Izraela sa 66-80 (16-20, 18-25, 16-15, 20-16).
Izraelci su tako nakon tri poraza u finalima (2017, 2004, 2000) napokon stigli do zlata, dok odabranike Damira Rajkovića može utješiti kako su već ulaskom u finale osigurali povijesnu prvu medalju u kategoriji do 20 godina. Hrvatska U-20 reprezentacija je do sada tri puta ušla u polufinale EP-a (2000, 2010, 2014) i svaki put je bila četvrta.

Izrael je poveo 4-3 i nakon toga više nije ispuštao prednost do kraja utakmice. U prvoj četvrtini nisu imali više od šest koševa prednosti, ali su u početnim minutama druge dionice povećali prednost na 11 koševa viška (29-18). U posljednjoj minuti druge dionice imali su i +14 (45-31), a na poluvrijeme se otišlo rezultatom 45-34. Hrvatska je u prvom poluvremenu imala svega 20 posto šuta za tri poena 3/15, šest skokova manje i čak devet izgubljenih lopti.

Hrvatska je u drugo poluvrijeme ušla daleko bolje. Serijom 11-2 približila se na svega dva koša minusa (45-47), a potom imala i tri napada za izjednačenje ili možda vodstvo. Nažalost, umjesto poravnanja vidjeli smo izraelsku seriju 7-0 i vodstvo 54-45. U nastavku četvrtine Izrael je uspio povećati prednost i u posljednju dionicu ušao je sa 10 koševa prednosti (60-50).

Kada su Izraelci pet minuta prije kraja ‘pobjegli’ na +16 (72-56), a potom na +19 (75-56) bilo je jasno kako je borba za zlato izgubljena. U posljednjoj četvrtini imali su i +21 (80-59), a na koncu je završilo 80-66.

Kod Izraelaca najefikasniji su bili Yovel Zoosman i Gil Aharon Beni sa po 17 koševa, dok je Michael Mor Brisker ubacio 16 koševa. U hrvatskim redovima najefikasniji su bili Mate Kalajžić sa 18 koševa i sedam skokova, te Josip Barnjak sa 10 koševa. Toni Nakić je ubacio devet, a Karlo Uljarević sedam koševa.

Mladi hrvatski košarkaši su na putu do finala u skupini pobijedili Francusku (68-56), Ukrajinu (93-78) i Španjolsku (85-70). U osmini finala su bili bolji od Velike Britanije (93-62), u četvrtfinalu je ‘pala’ Italija (79-68), a u polufinalu su nadigrali domaćina Njemačku (69-61).
Susret za treće mjesto

U susretu za broncu Njemačka je pobijedila Francusku 80-71. Kod Nijemaca najefikasniji je bio Filip Stanić sa 22 koša i sedam skokova, a kod Francuza Digue Diawara sa 19 koševa i devet skokova. (jutarnji.hr)