Kako bi se podigla svijest o psihičkim smetnjama te pravovremeno djelovalo, pokrenut je projekt Što ima lima? koji mlade potiče na zdrave navike, nudi besplatno psihološko savjetovanje i edukativne sadržaje raznih tematika, uključujući savjetovanje vezano uz školski neuspjeh i ovisničko ponašanje
Treći najčešći razlog odlaska djeteta k liječniku školske medicine jest neki oblik psihičke smetnje. Budući da čak 20 posto maloljetnih osoba ima neki oblik razvojnog, emocionalnog ili ponašajnog problema, važno je educirati i informirati djecu i njihove roditelje, ali i sve odrasle osobe u njihovoj okolini o važnosti prepoznavanja simptoma i pravovremenoj reakciji. Upravo zato je pokrenut projekt Što ima lima? koji promiče zdravlje i zdrave navike mladih na području Karlovačke županije, nudi besplatno psihološko savjetovanje, te edukaciju o problemima s kojima se djeca najčešće susreću, a jedna od tema je školski neuspjeh i ovisničko ponašanje.
Ovisnost je vrsta neprilagođenog ponašanja koje je vezano uz uporabu psihoaktivnih tvari koje vodi znatnom oštećenju organizma ili subjektivnim problemima, a najčešći pojavni oblici konzumiranja psihoaktivnih tvari u adolescenciji su pušenje cigareta, konzumacija alkohola i marihuane. Istraživanja pokazuju kako se odluka hoće li osoba biti pušač najčešće događa između 14. i 16. godine života, a gotovo četvrtina srednjoškolaca u Hrvatskoj puši svaki dan. Istraživanje je također pokazalo kako je ovisnost povezana sa slabijim školskim uspjehom i slabijom motivacijom, a školski neuspjeh podrazumijevaju loše ocjene, nagli pad ocjena ili značajno niže postignuće od očekivanog. Neuspjeh je najčešće navedeni izvor stresa u školskoj dobi, a istraživanje pokazuje kako djevojke i mladići koriste različite strategije suočavanja sa stresom. Djevojke su sklonije koristiti strategije suočavanja sa stresom usmjerene na emocije, dok mladići češće koriste izbjegavanje.
„Mnoga djeca i adolescenti u školi doživljavaju neuspjeh, što dovodi do gubitka samopoštovanja, samopouzdanja, razvijanja osjećaja nekompetentnosti, što je svakako rizičan faktor razvoja poremećaja u ponašanju, uključujući ovisnička ponašanja“, ističe Ana Budimir, prof. psihologije, koja je u webinaru detaljnije objasnila kako loš uspjeh u školi dovodi do rizičnog ponašanja, ali i koje su metode prevencije istih.
Ako vam je potreban savjet, potražite ga na web stranici projekta Što ima lima? ili iskoristite opciju Pričaj s nama! gdje se možete anonimno obratiti psihologu za pomoć. Za dodatnu edukaciju mladih o mentalnom zdravlju na društvenim mrežama (Facebook, Instagram, TikTok) projekta dostupni su psihoedukativni sadržaji i webinari. Također, u sklopu projekta Što ima lima?, počela je prezentacija edukativnih webinara u osnovnim i srednjim školama na području Karlovačke županije. Prvi webinar na temu ovisnosti održan je u Obrtničkoj i tehničkoj školi Ogulin za mlade koji pohađaju drugi razred, a koji su od psihologa detaljnije naučili o vrstama ovisnosti, mitovima i zabludama, te ovisnostima modernog doba.
Projekt se provodi u sklopu poziva Promocija zdravlja i prevencija bolesti – faza 2 br:UP.02.2.1.08. Usklađen je sa Strateškim planom za razvoj zdravstva 2020-2022., s obzirom na to da se provedbom istog promiče mentalno zdravlje implementacijom u lokalnoj zajednici i to informiranjem, edukacijom i senzibiliziranjem građana. Također, projekt doprinosi Nacionalnoj strategiji razvoja zdravstva 2012.-2020. jer se projektom poduzimaju i potiču intervencije usmjerene i ka prevenciji mentalnih poremećaja s vrlo negativnim utjecajem na kvalitetu života. Prijavitelj projekta je Udruga za promociju i zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici „GITA“, a kao partneri na projektu sudjeluju Zavod za javno zdravstvo Karlovačke županije, Grad Ogulin i Općina Plaški. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.