Jučer smo objavili objašnjenja i odgovore Hrvatskih šuma na naša pitanja vezana uz problematiku nabave ogrjevnog drva preko Uprave šuma Ogulin. Prije svega zahvaljujemo Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva na čiju intervenciju smo ovaj put odgovore ipak dobili, za razliku od lani kada nam na naša pitanja do danas nitko nije odgovorio. Jesmo li zadovoljni dobivenim odgovorima već je druga stvar pa smo se odlučili osvrnuti na objašnjenja Hrvatskih šuma.
Na pitanje zbog čega se još uvijek, u 2024. godini plaća gotovinom odgovorili su da se “razmatra opcija uvođenja kartičnog plaćanja.” Inače o tome smo pisali još 2020. godine i tada nam je Dragan Rudančić iz Uprave šuma Ogulin objasnio: “Sektor za financije i računovodstvo izvršio je opsežne analize i preliminarne razgovore s dobavljačima koji nude uslugu prihvata kartica, kao i sa svim bankama s kojima HŠ surađuju. Nadam se uskoro kompletnom završetku cijelog postupka i drago mi je da je upravo UŠP Ogulin bila pokretač inicijative za uvođenje kartičnog poslovanja za fizičke osobe”.
Dakle, prošle su 4 godine i riješili su NIŠTA.
Što se tiče odluke o ograničenju isporuke na količinu od 10 m3, HŠ kažu da je ona “donesena s ciljem da svi zainteresirani dobiju ogrjev na vrijeme, uz mogućnost da naknadno uplate dodatnih 10 m3.”. Nisu objasnili kako će se kućanstva kojim nije dovoljno 10 kubika, kad to potroše grijati? Nisu naveli kada će to građani dobiti naknadno uplaćeni ostatak od 10 kubika i kako će ta drva (koja će dobiti za Božić, Novu godinu, Uskrs?) biti odgovarajuća za ogrjev!
Na pitanje zbog čega građani moraju gubiti prijepodneva i imati dodatne troškove odlazeći izvršiti uplatu u okolne Šumarije i nije bilo suvislog odgovora. Naveli su :” Da mještani ne bi morali čekati u redu kako bi izvršili uplatu, organizirana je centralna predbilježba putem poziva ili slanja e-maila. Na taj način je olakšana predbilježba i za starije osobe kao i osobe s invaliditetom.. Nije im palo na pamet kako će te “starije osobe kao i osobe s invaliditetom” kojima su “olakšali predbilježbu” voziti se dva sata do neke susjedne šumarije i natrag da bi izvršili uplatu?
Kako ovaj problem eskalira posljednjih godina pitali smo ih što je tome razlog, pa su naveli da je razlog veliki porast potražnje. Primjerice od 2017. do danas isporuka drva građanima je porasla skoro tri puta! To može biti samo jednim dijelom opravdanje za probleme koji se pojavljuju ali ovi podaci trebaju nekoga potaknuti i na analizu i razmišljanje te potom na reagiranje. I njih u HŠ ali možda i neke druge službe. Jer, otkud odjednom toliki porast potražnje? Broj stanovnika i broj kućanstava na ogulinskom području već godinama nije bilježio znatniji porast, a svakako ne tri puta! A nije se ni toliki broj građana prije grijao na lož ulje pa da su u međuvremenu svi prešli na drva. Pa tko to onda kupuje tolika drva i gdje zapravo ona završavaju?