Aktualno Hrvatska Hrvatska i svijet

Drama s mažoretkinjama dobila neočekivani nastavak: ‘Sve je ovo potvrda onoga što nam dotični gospodin radi 30 godina!‘

Najava prestanka rada Zagrebačkih mažoretkinja, simbola glavnog grada, proteklih je nekoliko dana izazvala veliku pažnju javnosti. Direktor Alen Šćuric poručio je kako su mažoretkinje na rubu opstanka zbog izostanka financijske potpore Grada Zagreba u posljednje dvije godine, a situacija je kulminirala najavom simboličkog spaljivanja uniformi 9. siječnja 2025. ispred Gradske uprave. Hrvatski savez mažoretkinja uključio se u ovu raspravu priopćenjem u kojem ističe da se radi o krivim informacijama koje su izazvale medijski linč.

Podsjetimo, Šćuric je istaknuo kako mažoretkinje treniraju na otvorenom, u raspadajućim uniformama starim 14 godina, te da su iscrpljeni svi financijski resursi, uključujući prodaju njegove osobne imovine. Osudio je gradske vlasti zbog, kako tvrdi, političkog revanšizma i ignoriranja njihovih potreba.

Zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec opovrgnula je optužbe, navodeći kako mažoretkinje nisu prošle na natječajima, ali da im je Turistička zajednica osigurala financijsku pomoć.

– Zagrebačke mažoretkinje su udruga i oni se kao i svaka druga udruga javljaju na natječaje Grada Zagreba te ove godine nisu zadovoljili natječaj. Zbog našeg pisma preporuke Turističkoj zajednici Grada Zagreba mažoretkinjama je osigurano financiranje od strane Zajednice, kao što je to učinjeno prošle godine jer je ipak riječ o značajnoj zagrebačkoj udruzi, kazala je Dolenec ranije.
Šćuric je pak te tvrdnje demantirao i nazvao ih manipulacijom.

U raspravu se uključio i Hrvatski savez mažoretkinja, koji je osudio Šćuriceve medijske istupe. U priopćenju Saveza ističe se kako je Šćuricov model poslovanja usmjeren na ostvarivanje privatne zarade, što, prema njihovim riječima, nanosi štetu drugim mažoret društvima i klubovima u Hrvatskoj te stvara krivu sliku u javnosti.

Navode kako su se neugodno iznenadili njegovim izjavama i istaknuli kako se ovakvim javnim istupimo stvorila kriva slika o mažoretkinjama.

“Naša društva i klubovi djeluju kao neprofitne udruge, financirajući se članarinama, donacijama i sredstvima lokalnih samouprava. Suočavaju se s brojnim financijskim izazovima, no rijetko dobivaju pažnju nacionalnih medija, čak i u slučaju gašenja,” navodi se u priopćenju koje potpisuje predsjednik Hrvatskog saveza mažoretkinja Frano Herendija.

Savez je kritizirao medijsku pompu koja se digla oko Zagrebačkih mažoretkinja, smatrajući je neprimjerenom i upitne važnosti za nacionalnu razinu. Podsjetili su na značaj mažoretkinja u promociji lokalnih zajednica i apelirali na objektivnije izvještavanje.

Dok Šćuric tvrdi da su iscrpljeni svi resursi i optužuje gradsku vlast za ignoriranje, Savez smatra kako bi mažoretkinje trebale djelovati unutar uobičajenih okvira financiranja, kao i ostali klubovi. Rasprava je tako otvorila širi problem funkcioniranja udruga u Hrvatskoj i postavila pitanje o podršci značajnim simbolima lokalne kulture.
Dopis za medije Hrvatskog saveza mažoretkinja prenosimo u cijelosti:

“Ponukani iznimnom medijskom pažnjom nacionalnih medija i istupom predstavnika Zagrebačkih mažoretkinja gospodina Alena Šćurica, smatramo potrebnim javno se oglasiti.

Hrvatski savez mažoretkinja, kao jedini nacionalni savez mažoretkinja u Republici Hrvatskoj, osnovan 1996. godine, ovim putem želi javno iskazati da smo kao Savez i svi naši članovi (pojedinačno) izuzetno neugodno iznenađeni medijskim istupima gospodina Alena Šćurica u ime Zagrebačkih mažoretkinja, iako je to samo još jedna potvrda modela poslovanja kojega dotični gospodin provodi već tri desetljeća.

Naime, model poslovanja Zagrebačkih mažoretkinja je čisti biznis model usmjeren ostvarivanju zarade njihovog osnivača.

Nažalost, svojim načinom rada i ovakvim istupima šteti svim društvima i klubovima mažoretkinja u Hrvatskoj i stvara potpuno krivu sliku o mažoretkinjama u javnosti općenito.
Hrvatski savez mažoretkinja je neprofitna udruga koja trenutno okuplja veliki broj društava i klubova iz čitave Hrvatske. Naši članovi djeluju također kao neprofitne udruge i u svojim gradovima i malim mjestima. Okrenute su prvenstveno radu s mladima, sa ciljem da im omoguće popuniti slobodno vrijeme na kvalitetan način. Kao i Zagrebačke mažoretkinje, predstavljaju svoje gradove i mjesta iz kojih dolaze, žive i rade s puno manjim sredstvima i bore se za svoj opstanak, neke čak i gase, ali nikad ništa do sada nije bilo dovoljno važno da bi nacionalni mediji danima izvještavali o tome.

Sva naša društva i klubovi financiraju se prvenstveno iz članarina, donacija i sredstava koja dobivamo od lokalnih samouprava kroz programe javnih potreba u kulturi ili sportu. Također, roditelji dodatno po potrebi sufinanciraju i pomažu, posebno kad se radi o putovanjima na domaća i međunarodna natjecanja. Stoga jako dobro znamo kako je danas teško osiguravati sredstva za rad udruga u kulturi i sportu, ali o tome nacionalni mediji nemaju interesa izvještavati.

Stoga nas žalosti također i medijska pompa koja se oko ovoga digla. Istu smatramo potpuno neprimjerenom, jer s pravom i sumnjamo da bi prestanak rada neke udruge u nekom malenom hrvatskom mjestu dobila toliko pažnje u nacionalnim medijima.” (Ines Bačan, jutarnji.hr)