Najviši dužnosnici Europske unije Ursula von der Leyen i Antonio Costa izjavili da je budućnost Srbije u EU-u, ali da Beograd treba ostvariti napredak u reformama vezanim uz medijske slobode, borbu protiv korupcije i izbore.
Predsjednica Europske komisije i predsjednik Europskog vijeća objavili su na X-u da su u Bruxellesu imali važan sastanak sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
– Srbija treba obaviti reforme vezane za put prema EU-u, naročito poduzeti odlučne korake ka slobodi medija, borbi protiv korupcije i izbornoj reformi. Budućnost Srbije je u EU-u, napisala je Von der Leyen.
Costa je napisao gotovo identičnu poruku, navodeći da su razgovarali “o potrebi napredovanja u reformama povezanim sa članstvom u EU-u”.
– Napredak je potreban u područjima slobode medija, borbe protiv korupcije i izborne reforme. Opipljiva dostignuća u tim područjima koja mogu izravno koristiti srbijanskom narodu nadohvat su ruke. Budućnost Srbije je u EU-u, naveo je Costa.
Poslije radne večere s europskim čelnicima, Vučić je srbijanskim novinarima u Bruxellesu rekao da je razgovor bio “srdačan, sadržajan, otvoren, odgovoran i ozbiljan”.
– Prošli smo kroz mnogo tema, ključna tema je bila europska budućnost Srbije. Rekao sam da će Srbija biti apsolutno posvećena tom cilju, i više nego što je bila do sada posvećena, ali sam rekao i da ćemo uskoro imati odluku o formiranju nove vlade ili odluku o novim izborima, kazao je Vučić.
Vučić je posjetio Bruxelles u jeku prosvjeda koji su uzdrmali vlast njegove Srpske napredne stranke (SNS) s čijeg je čela formalno odstupio u svibnju 2023. prepustivši vodstvo Milošu Vučeviću, aktualnom šefu vlade u tehničkom mandatu. Vučević je podnio ostavku u siječnju na valu studentskih i građanskih prosvjeda, a izravni povod bio je incident u kojem su članovi i pristaše SNS-a brutalno pretukli skupinu studenata i jednoj studentici bejzbol palicom polomili čeljust.
Vučić treba izabrati novog mandatara do 18. travnja, a ako se to ne dogodi, predsjednik Srbije dužan je raspustiti Narodnu skupštinu i raspisati izvanredne parlamentarne izbore koji bi se trebali održali početkom lipnja.
Vučić: Rekao sam da nije bilo zvučnog topa
Vučić je također naglasio da je europskim čelnicima rekao da na prosvjedu u Beogradu 15. ožujka nije korišten zvučni top i da su srbijanske vlasti spremne dati EU-u da to provjeri.
– Rekao sam mojim domaćinima da nije bilo nikakvog zvučnog topa i da smo spremni da to provjere na svaki način, kazao je Vučić.
Naveo je da misli da su von der Leyen i Costa mogli vidjeti koliko je strpljenja vlast Srbije “pokazala u namjeri da sačuva potpuni mir, da nigdje ni na koji način ne pokaže ni nervozu i da ne primjenjuje silu”.
– Gledat ćemo da to i dalje činimo na takav način, u želji da Srbija ide naprijed i da se prilike stabiliziraju, da se djeca vrate u školu, da se prekine s besmislenim blokadama, dodao je Vučić. (hrt)