Aktualno Hrvatska Hrvatska i svijet

Tko nas to vozi? Krivotvorene dozvole, slaba obuka i nered na cestama

Policija je sve češće u kontroli vozačkih dozvola taksista. Jučer je prijavljen 33-godišnji hrvatski državljanin koji je nabavio najmanje 130 krivotvorenih dozvola. Učitavao ih je u profile vozača koje je izradio na digitalnim platformama, na temelju čega su strani državljani radili kao vozači taksija.

 

Više od stotinu vozača taksija na hrvatskim prometnicama imalo je krivotvorenu vozačku dozvolu, izvijestila je zagrebačka policija. Stvarno stanje, možda je još i gore poručuje Miljenko Gočin iz sindikata vozača.

– Problem je u tome što je Hrvatska nespremno dočekala ove radnike. Oni ostvaruju prava ista kao građani RH čim su dobili radnu dozvolu. Kakve oni vozačke dozvole donose, kakvo iskustvo imaju to je sve upitno, nemoguće je to uopće provjeriti, istaknuo je predsjednik Sindikata hrvatskih vozača Miljenko Gočin.

Dodaje i da su uvjeti koje treba ispuniti da bi netko bio taksist u Hrvatskoj, u određenim tvrtkama ipak možda nedovoljni. Treba samo imati:

● osobnu iskaznicu
● vozačku dozvolu
● izvod iz kaznene evidencije (ne stariji od 6 mjeseci)
● fotografiju
● početnu kvalifikaciju za vozača taksija

A ovo posljednje je samo teorijski ispit koji stoji 40-ak eura.
Instruktor vožnje smatra da bi trebali odraditi barem tzv. kondicijske sate vožnje, iako to od njih ne traži ni poslodavac ni aktualni zakon. Rijetki su, međutim, oni koji se na to odluče.

– Imali smo nešto malo upita, čak smo nešto malo i odvozili, ali to su više manje ljudi koji imaju vozačku dozvolu, ali nemaju nikakvo znanje. Znači dođe vam da i ne zna pokrenuti manualno vozilo, automatik još i pokrenu, ali što se tiče stvarnih uvjeta u prometu jako su loši. Ne znaju pravila, ne znaju propise, ne znaju znakove. Kako dolaze do tih vozačkih dozvola – relativno lagano, smatra Krunoslav Antonić, instruktor B, A kategorije.

Nije isto položiti ispit u Europi ili Aziji. Dapače, najteži je u Japanu, a najlakši u Indiji potvrđuje HTV-ov sugovornik. Kaže, ispit se položi u jednom danu, dovoljno je znati skrenuti ulijevo i zaustaviti automobil nakon 50 m.

– U Indiji je što se tiče gužve slično, ali imamo više trakova, možemo voziti čak i stubama, ovdje je ipak više pravila, kaže sugovornik.

A sve je više i vozila – prošle ih je godine u Hrvatskoj registrirano oko 2,6 milijuna. Bilježi se najveći porast broja motocikala i kamiona, a lani je upravo svaki treći poginuli u prometu bio vozač vozila na dva kotača. (hrt)