Znači li to da neće biti utakmica, ali će se održati svi koncerti?
Odluka Vlade o proglašenju Dana žalosti u subotu, 26. travnja povodom smrti Svetog Oca Franje izazvala je niz nedoumica, problema i otvorenih pitanja na koje sportska udruženja od utorka kada je Vlada na telefonskoj sjednici odlučila dan kada će Sveti Otac biti sahranjen proglasiti danom žalosti.
Prva nevjerica proizlazi iz dijela odluke u kojoj Dan žalosti ima “radno vrijeme” od 7 do 19 sati, a druga iz toga što nije jasno koja su ponašanja i događaji nepoželjni, odnosno što se ne može održavati.
Sama odluka sastoji se od tri dijela. U prvome se kaže da se Dan žalosti označava isticanjem državne zastave na pola koplja, u drugom spornom dijelu da se “na Dan žalosti u vrijeme od 7 do 19 sati ne mogu održavati zabavne priredbe”, a u trećem dijelu se nalaže televizijama i radijskim postajama da svoj program prilagode obilježavanju Dana žalosti.
Dakle, s obzirom na to da Dan žalosti ima “radno vrijeme” koje završava u 19 sati u subotu se najnormalnije mogu održati svi koncerti koji su bili zakazani, a mogu raditi i svi noćni klubovi. Što se tiče zabave i provoda koji počinju u večernjim satima, nema nikakvih problema ni promjena jer žalovanje za Svetim Ocem Franjom završava u 19 sati. Tako će se najnormalnije je održati koncert Vesne Pisarović u zagrebačkoj Areni, a u Tvornici kulture moći će najnormalnije pjevati Stjepan Jimmy Stanić budući da je njegov nastup zakazan za 20 sati. Svi zagrebački klubovi, kao i klubovi u svim drugim gradovima, najnormalnije će raditi, ali je upitno hoće li se održati sportska natjecanja.
Zagrebački sportski savezi su u nedoumici i s upitnikom se okreću prema nacionalnim savezima, a ovi se pak obraćaju Hrvatskom olimpijskom odboru. Odgovor na pitanje što znače “zabavne priredbe” koje su zabranjene nemaju ni u HOO-u pa su se, kažu, za tumačenje obratili Ministarstvu turizma i sporta, a u vrijeme pisanja teksta još ga nisu dobili.
Zabrana održavanja sportskih natjecanja stvoriti će puno problema klubovima, a posebno djeci. U Školskom sportskom savezu Grada Zagreba kažu da nije jasno značenje “zabavnih priredbi”, ali smatraju da sportska natjecanja ne bi trebala potpadati pod tu formulaciju jer nisu popraćena nikakvim glazbenim brojevima, skečevima ili nečim sličnim. S druge strane, odgoda utakmica i natjecanja stvorila bi strahovite organizacijske probleme jer su dvorane i termini godinu dana unaprijed rezervirani, a natjecanja se moraju završiti do kraja školske godine.
Nedostatak sportskih dvorana i termina je problem u cijeloj državi, a posebno u Zagrebu gdje se on dodatno povećao sa zatvaranjem Doma sportova. Radi obnove Doma sportova zatvoreno je pet dvorana, a gradske vlasti nisu stvorile nikakva alternativna rješenja. Nisu, primjerice, privremeno postavili nekoliko balona u gradu gdje bi se mogli održavati treninzi, iskoristili kapacitete koji postoje na Velesajmu, niti našli kakvo treće rješenje.
Glavni tajnik Školskog sportskog saveza Grada zagreba, Dario Franjić kaže kako u Savezu utakmice ne smatraju zabavnim događajem i misle da bi se trebale održati, ali još uvijek nema konačne odluke.
Glasnogovornica Hrvatskog košarkaškog saveza, Zrinka Tomičić kaže da namjeravaju normalno odigrati sve utakmice, dakako, prilagođeno Danu žalosti što znači bez glazbe i s minutom šutnje.
- Kontaktirali smo s rukometnim i nogometnim savezom, a oni su na istome stavu. Također smo provjerili kako je bilo u slučaju smrti Svetog Oca Ivana Pavla II i utvrdili da je i tada bio Dan žalosti, ali su se normalno odvijala sva sportska natjecanja – kazala je glasnogovornica uz napomenu da se još čeka odluka, odnosno tumačenje Ministarstva turizma i sporta.
Zadnji put kada je Vlada Andreja Plenkovića proglasila Dan žalosti, a to je bilo u prosincu prošle godine povodom tragičnog napada na učenike i djelatnike u Osnovnoj školi Prečko, sva sportska natjecanja su bila odgođena. Tada, međutim, Dan žalosti nije imao “radno vrijeme” nego je trajao cijeli dan 20. prosinca 2024. (I. Toma, jutarnji.hr)