Bruxelles je već predložio svojim članicama nove mjere od kojih mnogi dizelaši neće moći pobjeći
Europska komisija (EK) predložila sveobuhvatnu reviziju pravila EU-a o sigurnosti na cestama i registraciji vozila, a cilj je osigurati veću sigurnost na cestama i kvalitetu zraka u cijeloj EU. Povjerenici Europske unije za promet i okoliš slažu se da će nastaviti s nametanjem dodatnih mjera za vozače, odnosno njihova vozila.
Komisija je pojasnila da će se novim pravilima uzeti u obzir sve veća prisutnost električnih vozila i prilagoditi novim tehnologijama. Uvest će pojačane preglede, uključujući redovite tehničke preglede električnih vozila i naprednih sustava za pomoć vozaču, godišnje preglede starijih osobnih automobila i kombija te napredne metode ispitivanja emisija za otkrivanje vozila s visokim emisijama radi smanjenja onečišćenja sitnim česticama.
Nadalje, najnovije odredbe iz Bruxellesa izravno ciljaju na automobile starije od deset godina, koje očito žele ukloniti s ceste, smatrajući njihovu starost uzrokom visoke stope nesreća na kontinentu.
U većini članica EU, svi automobili stariji od deset godina moraju jednom godišnje proći tehnički pregled vozila. Ali to ne vrijedi i za Njemačku, gdje se testiranje provodi svake dvije godine, a postupci testiranja premašuju smjernice koje je postavio Bruxelles.
Njemački izvori opisali su europski prijedlog kao ‘nerazmjeran i skup, posebno za one vozače sa starijim, ali dobro održavanim vozilima‘ kao odgovor na Europu koja više ne zna kako smanjiti broj smrtnih slučajeva u prometu, rekavši da su ‘starija vozila sklonija kvarovima i češće imaju nesreće‘.
Ali ovo nije najkontroverznija mjera koja je najavljena. Ona koja “podiženajviše prašinu” tiče se dizelskih vozila, odnosno automobila koje nemaju filter krutih čestica (DPF). O čemu je riječ? Većina modernih filtera čestica automatski se regenerira tijekom vožnje, ili nakon dugog putovanja dok automobil radi u praznom hodu. Na primjer, dok čekate da se turbo punjač ohladi, proces se provodi i primjetan je jer automobil sam podiže okretaje, stoga ne biste trebali gasiti motor dok se ponovno ne uspostavi normalan rad.
Gradska vožnja pritom ne pomaže regeneraciji, a znakovi habanja ili kvara počinju se pojavljivati između 150 i 200 tisuća kilometara, što zahtijeva zamjenu. Komponenta koja nije jeftina i, ovisno o automobilu, može koštati i do 3000 eura, zbog čega su se mnogi vlasnici ovih automobila odlučili na uklanjanje te komponente. Dakle Komisija se namjerila direktno na vlasnike automobila koji nemaju filter čestica, posebno na one koji su ga imali, ali su ga skinuli jer je zamjena vrlo skupa te nastavili voziti i dodatno zagađivati.
Dizelašima bez DPF filtra u Europi su dani odbrojani
Zakonodavci su svjesni da na europskim cestama postoje milijuni dizelskih automobila bez filtara krutih čestica (DPF), ali je nemoguće znati točan broj jer nitko ne testira učinkovitost tih komponenti. Zato su ti automobili izvan kontrole europske komisije, i to je ono što ona želi izbjeći.
Ako se mjera usvoji, jasno je da je “kataklizma” sigurna i da će tisuće dizelskih automobila biti prisiljene ugraditi filtere čestica, ili će završiti u preši. To će biti sudbina velike većine jer, čak i s ugrađenim filterom, najstariji modeli neće moći prijeći ograničenja emisija. (K. Simerl, jutarnji.hr)