Aktualno Hrvatska Hrvatska i svijet

‘Na fakultetima 40 tisuća upisnih mjesta, maturanata manje od 30 tisuća’

Imamo apsurdnu situaciju, a to je da na manje od 30 tisuća maturanata imamo 40 tisuća upisnih mjesta na fakultetima, istaknuo je u “Studiju 4” HRT-a ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja Vinko Filipović. Objasnio je i kako teku pripreme za državnu maturu.

Ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja Vinko Filipović osvrnuo se na pripreme za državnu maturu.

  • Kontinuirano pripremamo ispite državne mature i nacionalne ispite. Unatoč tome što je u javnosti to najvidljivije u ožujku, kada su u pitanju nacionalni ispiti, odnosno u lipnju, kada je državna matura, pripreme idu daleko ranije, rekao je.
  • Nacionalni ispiti su uspješno završeni što se tiče provedbe u 883 škole, a sve je spremno i za maturu koja će početi 2. lipnja, rekao je.

Kako je objasnio, od 1. prosinca do 15. veljače 2024. bile su preliminarne prijave, a nakon toga se učenicima iz opravdanih razloga dopustila promjena prijave.

  • S jučerašnjim danom zaključili smo prijave. Naravno, osim redovitih učenika, tu su i pristupnici koji polažu maturu od ranijih godina, kao i pristupnici iz drugih država – najviše iz BiH, dodao je.
  • Imamo prijavljenih 29.240 budućih maturanata, odnosno pristupnika. Očekujemo da će ove godine biti nešto manje maturanata nego prethodnih godina. To je jedan trend koji je, nažalost – posljedica demografskih prilika, zaključio je.

Upitan što je s prijavama za fakultete, Filipović je odgovorio kako već niz godina imamo apsurdnu situaciju.

  • Tu imamo svojevrsni apsurd. S jedne strane, imamo znatno veći broj upisnih mjesta nego maturanata. Na fakultetima je više od 40 tisuća upisnih mjesta, a maturanata je 29.240, rekao je.

Kako je istaknuo, interes je i dalje tradicionalno velik za studij medicine, elektronike i računarstva, rehabilitacije, logopedije i psihologije.

Probni ispiti i sve češće korištenje instrukcija

  • U posljednje četiri godine smo maturantima omogućili probne ispite. Budući da su te generacije prošle kroz COVID i nisu imale nastavu u školi, nego online, a pokazalo se da takva nastava nije kvalitetna, omogućili smo im da od 15. veljače do 15. ožujka sami provjere do koje su mjere usvojili znanje, rekao je.

Ustvrdio je kako je to dovoljno vremena da utvrde znanje i obave temeljne pripreme.

Govoreći o sve većem prodoru tvrtki koje nude instrukcije iz predmeta, istaknuo je kako je to legitimno, ali i naglasio kako to jedan broj učenika može dovesti u neravnopravnu situaciju.

  • Ono što se pojavljuje na tržištu rada je legitimno, a to su različite vrste priprema koje određene maturante onda dovode u socijalno neravnopravnu situaciju, ali to ni na koji način nije moguće spriječiti, dodao je. (B.B.B./Studio 4/HRT)