Darovi sucima uskoro bi trebali biti zabranjeni zakonom. Od Hrvatske se to traži zbog procesa pristupanja OECD-u, a riječ je o preporukama za jačanje samostalnosti, neovisnosti i odgovornosti sudaca. Dio je to predloženih izmjena Zakona o sudovima, koji je trenutno u javnom savjetovanju.
Skupocjeni nakit, luksuzni satovi, otmjena odjeća, darovi u gotovini. Da ih suci ne smiju ni primiti ni zadržati, uskoro će izrijekom pisati u zakonu, a ne, kao dosad, samo u Kodeksu sudačke etike.
Ministarstvo pravosuđa očekuje da bi to trebalo pridonijeti u borbi protiv korupcije.
- Definitivno bi trebalo. Dakle, znate da kao ministarstvo koje je nadležno i po pitanju provedbe Strategije sprečavanja i borbe protiv korupcije i same akcijske planove, jedan od njih je upravo i veća transparentnost, odnosno, otvorenost podataka svih pravosudnih dužnosnika, ističe Damir Habijan, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.
SDP-ov član saborskog Odbora za pravosuđe smatra, pak, da se izmjenom zakona neće ništa promijeniti.
- To je klasično ušminkavanje. Nema tu suštinskih promjena, neće to doprinijeti percepciji rada hrvatskog pravosuđa niti malo. Čak će ljudi postavljati opravdano pitanje – a što je onda bilo moguće raditi do sada?, smatra Mišel Jakšić, član saborskog Odbora za pravosuđe (SDP).
Zakon o sudovima mijenja se, među ostalim, zbog hrvatskog pristupanja OECD-u, a obuhvatit će i izmjenu broja ocjena pri ocjenjivanju kvalitete rada sudaca.
S uvrštavanjem zabrane primanja darova u zakon – slaže se Udruga hrvatskih sudaca. Riječ je o kaznenom djelu, a javnost pamti aferu s osječkim sucima koji su se našli pod optužbom da su primili novac i darove braće Mamić. No nije to jedini slučaj.
- Mi imamo pravomoćne presude, kaznene presude gdje su suci bili optuženi, pravomoćno osuđeni za kaznena djela primanja mita i za zlouporabe položaja, prema tome, to je do sada već itekako prepoznato u praksi, kaže Ivana Bilušić, Udruga hrvatskih sudaca.
I u budućoj praksi postojat će razlika između darova koji zakonom nisu dopušteni i onih protokolarnih, koji ne smiju prelaziti vrijednost veću od 66 eura. Isto već vrijedi i za državne dužnosnike.
- Ja sad mogu poći od sebe. Protokolarni poklon, ako vam dođe neka strana delegacija pa vam da neki poklon koji je do neke vrijednosti, recimo dobiješ kravatu ili neki poklon koji je protokolaran, koji je uobičajen, pojašnjava ministar Habijan.
- Protokolarni poklon isključivo dolazi u obzir ako je riječ o sudskoj upravi, dakle, predsjednicima sudova, a nikako ako je riječ o pojedinačnim sucima koji sude na konkretnim predmetima, naglašava Bilušić.
U Zakonu o sudovima i dosad je pisalo kako je sudac dužan ponašati se tako da čuva svoj ugled i ugled sudbene vlasti. Nakon javnog savjetovanja i Vladine procedure, prijedlog novog zakona trebao bi se naći na saborskim klupama za 4 mjeseca. (Dnevnik/HRT/Hina)