Vlada će danas donijeti novi paket mjera pomoći stanovništvu i gospodarstvu. No, tim će paketom početi postupno ukidanje energetskih subvencija, pa se očekuje blagi rast cijena struje i plina. Mjere će se uvesti postupno, prvi val od 1. listopada, a drugi početkom 2026. godine.
Premijer Andrej Plenković najavio je jučer da će novi paket mjera biti vrijedan 175 milijuna eura. Riječ je o postupnom otpuštanju mjera, sa još uvijek značajnom subvencijom građanima, gospodarstvu i institucijama, kazao je.
Dodao je kako će se ići s ciljanim, kalibriranim mjerama prema onima kojima je pomoć najpotrebnija, osobito ugroženim kupcima energentima s vaučerima od 70 eura i za struju i za plin.
- To je 117.000 ljudi koji će u Hrvatskoj biti korisnici tih vaučera. Nastavlja se i s pomoći pružateljima socijalnih usluga, udomiteljskim obiteljima i nezaposlenim hrvatskim braniteljima, a nastavlja se i sa subvencioniranjem studentske prehrane te će obroci ostati na “više nego priuštivih 0,86 eura, kazao je. (D.M./HRT)