Aktualno Županija

Pilot projekt: Grad Duga Resa prvi u Hrvatskoj pokrenuo projekt kompostiranja po višestambenim objektima

Grad Duga Resa i tvrtka “Čistoća” prvi su u Hrvatskoj pokrenuli pilot projekt “Kompostiranje po višestambenim objektima”, koji je danas predstavljen građanima u Jelačićevoj ulici 30. Narednih dana komposteri će biti pokusno postavljeni i u Kasaru te na Trgu kralja Tomislava.

Nema neugodnih mirisa

– Uz recikliranje i odvojivo prikupljanje papira, metala, plastike i stakla prema uredbi odvojeno moramo prikupljati i biorazgradivi otpad. Grad je donio odluku da će svim obiteljskim kućama dodijeliti kućne kompostere i to znamo iz prakse, dobro funkcionira, a za stambene zgrade želimo probno postaviti kompostere. Naime, dvije su mogućnosti, jedna su postavljanje kompostera, a druga postavljanje smeđih kontejnera koji će se morati odvoziti najmanje jednom tjedno, a možda i dva puta, a to će u konačnici značiti i skuplju uslugu. Zakon moramo primijeniti, pa na ovaj način tražimo najbolju varijantu – naglasio je gradski pročelnik Mladen Rakočević na predstavljanju projekta.

Iza zgrada u Jelačićevoj 30 okupilo se poprilično stanara koji su došli na predstavljanje, ali i postavili niz pitanja. Neke je zanimalo što se sve može stavljati u komposter i tko će brinuti za njegovo održavanje, a neki su negodovali i govorili da će se oko kompostera skupljati štakori i ostali glodavci, te da će se širiti neugodni mirisi.

Stijenke kao ronilačko odijelo

Na pitanja okupljenih odgovarao je Tomislav Sedak iz tvrtke Industrooprema. On je naglasio da se zbog aerobnih procesa razgradnje iz kompostera ne šire neugodni mirisi, objasnio je da se kompostirati mogu i ostaci hrane, pa čak i meso i riba, iako u navedenim uputama tako ne piše, ali ih valja stavljati u sredinu kompostera gdje je najviša temperatura te dodao kako je povremeno kompost potrebno i zaliti vodom.

Komposter postavljen u Jelačićevoj veličine je oko 1000 litara, s unutrašnje strane ima rebra ispod kojih je niz rupica kroz koje dolazi zrak koji omogućuje aerobnu razgradnju. Druga bitna stavka je toplina, a ovaj komposter ima skoro centimetar debele stijenke, čija struktura je slična ronilačkom odijelu s nizom sitnih rupica, što čini odličnu termoizolaciju kako bi se procesi razgradnje mogli nesmetano odvijati i tijekom hladnih mjeseci.

Hoće li ih građani prihvatiti?

Funkcioniranje ovog projekta najviše će ovisiti o tome kako će zajednica organizirati. Ukoliko se nakon isteka probnog perioda pokaže da je moguće na ovaj način zbrinjavati biootpad komposteri će biti postavljeni i na drugim lokacijama u Dugoj Resi, a ukoliko ne budu dobro prihvaćeni od građana, Grad će nabaviti smeđe kontejnere i biootpad će se odlagati u njih baš kao i ostali reciklažni materijali te odvoziti na kompostiranje.(KAportal)